PTMA o/ Poznań na festynie parafialnym w Przeźmierowie.

15 czerwca w Przeźmierowie, przed Kościołem odbył się festyn odpustowy. W ramach spotkań z nauką, piastowaliśmy stanowisko poświęcone astronomii. Bardzo się cieszymy, że Duszpasterze Kościoła pod wezwaniem Św. Antoniego Padewskiego, zaprosili nas byśmy wzbogacili festyn swoją obecnością z pokazem Słońca i naszymi rozprawkami na tematy astronomiczne.

 

Podsumowując całe wydarzenie, muszę stwierdzić jednoznacznie, że zostaliśmy tam bardzo gorąco przyjęci, dobrym słowem raczyli nas nie tylko przedstawiciele tamtejszego Kościoła, pracownicy Parafii i współpracownicy wraz z Panem Organistą, który okazał wiele zainteresowania astronomią.

Wiele zainteresowania oraz sympatii nie żałowali nam okoliczni mieszkańcy, którzy potrafili z całymi rodzinami odwiedzać nasze stanowisko.

Chciałbym w imieniu wszystkich animatorów astronomii miłośniczej, w składzie Łukasza Wojtyniaka, Adama Tomaszewskiego, oraz moim własnym, gorąco podziękować za tak piękne i życzliwe przyjęcie, za wszystkie rozmowy poświęcone naszym pięknym pasjom.

Dziękujemy Wszystkim, którzy ochoczo zaglądali na nasze stanowisko astronomiczne.

 

Co do przebiegu całego pokazu, to udostępniliśmy do obserwacji teleskop słoneczny coronado, oraz newtonowski teleskop, który pył skierowany na odległe przedmioty, by pokazywać chętnym moc powiększającą teleskopów, jakimi posługują się miłośnicy astronomii. Dzięki niemu wielu chętnych mogło poznać budowę teleskopu oraz jego działanie. Z zaciekawieniem spostrzegali niektórzy, że obraz jest ”do góry nogami”.

 

Podczas kolejki do obserwacji, by oczekującym się nie nudziło, na przemian opowiadaliśmy o tym co można dziś zobaczyć, oraz różne ciekawostki nie tylko o Słońcu, ale o astronomii oraz sprzęcie.

Rozmowy odbywały się również przy stoliku naszego stoiska.

Odwiedzający nas, sami zadawali pytania, niektórzy podchodzili ponownie, ”pokażcie, co tam się zmieniło na tym Słońcu”- było to bardzo miłe i budujące.

 

Pierwszy raz, przedstawiciele POA spotkali się razem w terenie, promując astronomię , reprezentując też Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii o/Poznań oraz Izdebską Ostoję Ciemnego Nieba.  Wsparcia podczas festynu udzieliła nam też Kamila Kubiak, moja przyszła małżonka, oraz Agnieszka Michałowska, za co bardzo dziękujemy

 

Nasze stanowisko, swoją działalność popularyzatorską, zakończyło w okolicach godziny 18:00

Tekst: Tomasz Zaraś.

Zdjęcia autorstwa: Łukasz Wojtyniak, Adam Tomaszewski, Tomasz Zaraś.