VIII Zlot Miłośników Astronomii drobne streszczenie :)

VIII Zlot Miłośników Astronomii

Spotkaliśmy się Zatomiu dnia 27.03.2014 r .Choć pogada dopisała „średnio na jeża” jednak zlot uważam chyba za najbardziej udany ( z minionych)

Zlot był pełen atrakcji:

Czwartek upłynął nam w wzajemnej integracji, obserwowaliśmy też smoliste zatomskie niebo na ile oczywiście pogoda pozwoliła.

W piątak obserwowaliśmy słońce przez teleskopy solarne a  forumowy Kolega Marcin Gładkowski (doktorant UMK w Toruniu)   przedstawił prelekcje pod tytułem „Klasyfikacja widmowa gwiazd”

Wieczorem w  piątak przyjechały dzieci z gimnazjów

Kolega Marker Pakuła  wygłosił  na wolnym powietrzu wykład multimedialny dla wielu dziesiątek  dzieci i młodzieży  pod tytułem  pt. „Powstanie i dzieje Ziemi”

Na zlot przybyły dzieci m. in. ze:

1. Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Drawnie

2. Gimnazjum Publicznego im. Saperów Polskich w Drawnie

3. Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Jana Brzechwy w Suliszewie

4. Szkoły Podstawowej w Pomierzynie.

Następnie w piątek o 22.00  odbyło się  ognisko dla zlotowiczów i obserwacje oraz astro-fotografia do rana

W sobotę udaliśmy się na spływ kajakowy po Korytnicy sfinansowany przez Burmisrtrza Drawna oraz właścicieli ośrodków Pyrlandia i Gościniec,  w których to spali  nasi zlotowicze.

W sobotę nasz Kolega Łukasz Sójka wygłosił wykład tematyczny pt. „Łowcy Zorzy – monitorowanie aktywności Słońca” i również po raz drugi Marcin Gładkowski wygłosił wykład: Astronomiczna przygoda w Republice Południowej Afryki”

W piątek nastąpiło również ogłoszenie zwycięzcy i wręczenie nagród ufundowanych przez sklep Teleskopy.pl najlepszemu prelegentowi!

1.            Pierwsze miejsce zajął Kolega Marcin Gładkowski (nagroda Newton 130/900 na eq2 )

2.         Drugie miejsce przypadło Markowi Pakule: nagroda   Lornetka Celestron SkyMaster 12×60 i naścienna  mapa gwiazdozbiorów )

3.         Trzecie miejsce przypadło Łukaszowi Sójce:  Nagroda Atlas nieba i naścienna  mapa gwiazdozbiorów

Poza tym : każdy z uczestników otrzymał obrotową, laminowaną  mapkę nieba i mapę Księżyca

W sobotę też tradycyjnie obserwowaliśmy i fotografowaliśmy niebo. W sobotę przyjechała do nas telewizja Szczecin i zrobiła wywiad  o naszym zlocie, który prezentowany był w lokalnych mediach.

W niedzielę po śniadaniu   wykonaliśmy pamiątkową fotkę i rozpoczęliśmy przygotowania do zlotu IX który odbędzie się w Zatomiu 25-28 wrzesień 2014  🙂

 

Szerszą relacje możecie Państwo przeczytać na blogu naszego Kolegi Szymona Domagalskiego lub w temacie zlotowym forumastronomiczne.pl

 

Relacja

Zdjęcie grupowe