II zebranie -podsumowanie!

Z wielką przyjemnością pragnę przekazać wszystkim członkom i  przyjaciołom  Poznańskiego Oddziału PTMA, że na II Zebraniu, które odbyło się  się we wtorek 15.04.2014 r. o godz. 19.30 w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ul. Słoneczna 36, po burzliwej dyskusji panelowej z członkami dot. umiejscowienia Obserwatorium PTMA Poznań Zarząd Oddziału, podpisał Uchwałę:

W sprawie: Budowy obserwatorium PTMA O/Poznań.

Daje nam to zielone światło do starań, rozmów oraz zabiegów mających na celu budowę obiektu.

Ustalono m.in,  że Obserwatorium zostanie wybudowane w kooperacji z  samorządem, grupami lokalnymi, przy użyciu środków Unii Europejskiej, środków PTMA a także i darczyńców. Obserwatorium będzie budynkiem trwale związanym z gruntem. W obserwatorium na stałe posadowiony winien być montaż paralaktyczny zdolny udźwignąć teleskop o aperturze 16” z kamerą CCD. Obserwatorium winno posiadać  też salkę dydaktyczno-roboczą dla terenowych spotkań PTMA.

  • Nasze obserwatorium będzie jednocześnie pracownią techniczną  i naukową wybudowaną w celu ułatwienia członkom samodzielnej pracy badawczej i obserwacyjnej jak i astro-fotograficznej. Obserwatorium umożliwi  prowadzenie badań, promowanie astronomii przez urządzanie publicznych pokazów nieba, umożliwi  również działalność edukacyjną  dla mieszkańców regionu  przez  organizowanie m.in konferencji naukowych lub  kół astronomicznych. Będzie też terenowym centrum naukowo- rekreacyjnym dla członków  Oddziału PTMA .
  • Choć nie zawarliśmy tego w uchwale,  obszar naszych zainteresowań postanowiliśmy ukierunkować  na gminę Sieraków i znane już przez  wielu Izdebno, na którym to obszarze dzięki staraniom astro-miłośników uruchomiono już pewne  mechanizmy prawne ułatwiające przeprowadzenie takich inwestycji, Chodzi oczywiście o „Izdebską Ostoję Ciemnego Nieba” oraz działania naszego członka Tomasza Zarsia w celu promocji astronomii w mikro-regionie. https://www.facebook…196221140513466

Przetarte ścieżki z astro-zorientowanym Samorządem to niesamowity plus! niektóry nasi członkowie są też emocjonalnie angażowani w promocję astronomii na tych terenach (POA) .

Za Sierakowską lokalizacją przemawia również stosunkowa bliskość od Poznania (ponad połowę mniejsza niż Zatom) i co najważniejsze Izdebno leży na terenie Województwa Wielkopolskiego.

Członkowie jak i Zarząd Oddziału planują spotkać się w najbliższym czasie z władzami Regionu na zorganizowanym przez Tomka nieformalnym spotkaniu, które da przyczynek do dalszych mam nadzieję obiecujących rozmów.

Druga wiadomość jest jeszcze lepsza!   Otóż Radek Baranowski (Nasz forumowy kolega Hass-pol) postanowił przekazać naszemu oddziałowi swój genialny montaż RB-100

Jest to niesamowity, wielki gest,  za który jesteśmy wdzięczni Radkowi!  MEGA SZACUN!

Montaż będzie umieszczony  sercu naszego obserwatorium i będzie przez długie lata służył promocji astronomii!

RB-100

 

Warto tez wspomnieć, że wyznaczyliśmy

  •  naszego przedstawiciela  na Walny Zjazd Delegatów 16-18 maj 2014, Białystok.- pojedzie Prezes Oddziału:  Robert Twarogal
  • Zarząd podejął też decyzję dot. przyjęcia 4  nowych członków w poczet O. PTMA  – Serdecznie WITAMY!