Spotkanie z wiceburmistrzem i wieczór obserwacyjny w Izdebnie!

Wczoraj tj. 21 maja w Izdebnie na mojej posesji, doszło do bardzo ważnego spotkania, nie tylko dla polskiej astronomii, czy samego poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, ale przede wszystkim dla tej okolicy.

To spotkanie z Robertem Twarogalem Prezesem PTMA o/Poznań, planowaliśmy już od dłuższego czasu, jak tylko pomysł o budowie obserwatorium stał się realny do zrealizowania.

W końcu się udało. Moje zaproszenie przyjął Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Sieraków Pan Dr. Arkadiusz Świderski. Dotarli też Łukasz Wojtyniak oraz Adam Tomaszewski nasi przyjaciele z POA (Przeźmierowskie Obserwatorium Astronomiczne) członkowie zarządu PTMA naszego oddziału w jednej osobie.

W spotkaniu uczestniczył też Stanisław Weber z Małżonką, którzy od lat, prowadzą gospodarstwo agroturystyczne o wymownej nazwie ”Orion” w Lutomiu.

Zaprosiłem też Redaktora Naczelnego Tygodnia Międzychodzko- Sierakowskiego Krzysztofa Sobkowskiego, aby uczestniczył w rozmowach, których myślą przewodnią była budowa obserwatorium astronomicznego w Izdebnie.

Prawie cały czas towarzyszyły nam moje dziewczyny, czyli Kamila i nasza dwuletnia córcia Marysia.

Sołtys Izdebna, Pani Krystyna Araszkiewicz, powitała gości, po krótkiej rozmowie wróciła do domu, nie mogła być z nami tego dnia z przyczyn zdrowotnych.

Podczas tego nieoficjalnego spotkania, w pogodnej i miłej atmosferze, wszystkie zainteresowane strony porozumiały się co do lokalizacji obserwatorium w Izdebnie, jego budowy oraz o wzajemnych działaniach w tym kierunku.

Nasz poznański oddział PTMA, zdeklarował się do czynnej edukacji młodzieży, dzieci oraz wszystkich chętnych, pod kierunkiem astronomii amatorskiej w budynku obserwatorium jakie ma powstać być może w niedalekiej przyszłości.

Wstępnie też poruszono temat wyposażenia placówki, oraz o tym, jakie mogą być prowadzone tutaj badania. W jednym i drugim przypadku, możliwości są naprawdę wielkie.

Wiadomo też, że obserwatorium powstanie przy pomocy uzyskania funduszy z UE, przez wsparcie Miasta i Gminy Sieraków, oraz Zarządu Głównego PTMA, który pomoże ”uzbroić” obserwatorium w teleskop.

Teraz razem z Robertem Twarogalem, cierpliwie czekamy na udostępnienie gruntu pod budynek.

Zebrani, mieli też okazję spoglądać na niebo przez mojego TRIPLETa, średnica zwierciadła 20 cm, oraz przez teleskop Newtonowski Capella 41 Roberta, jest to największy teleskop tego rodzaju w Wielkopolsce, który stał na moim skromnym, małym placyku.

Robert Twarogal, był drugiem prezesem PTMA, który na nim gościł. Pierwszy dotarł tu Janusz Wiland prezes PTMA o/ Warszawa.

Spotkanie odbyło się na luzie, każdy mógł porozmawiać z każdym, wymienić się spostrzeżeniami i uwagami. Taka luźna, towarzyska forma spotkania, sprzyjała dyskusjom pod niebem Izdebna.

Reasumując PTMA Poznań działa i kuje żelazo póki gorące.

Ja ze swej strony, bardzo dziękuję Wszystkim za przybycie oraz za spędzone wspólnie chwile.

Do następnego razu.

tekst : Tomasz Zaraś