Kolejne zebranie na Słonecznej!

Z wielką przyjemnością pragnę zaprosić  wszystkich  członkom i  przyjaciół Poznańskiego Oddziału PTMA, na Zebranie, które odbędzie się  się w czwartek  05.06.2014 r. o godz. 19.00
w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Słoneczna 36.
Na zebraniu:
•    Paweł Oleksiak opowie o poszukiwaniu meteorytów i po  raz kolejny postaramy się przedstawić możliwości logistyczne wyprawy poszukiwawczej meteorytu „Morasko”
•    Odbędzie się prelekcja – „Obserwacje Zakryć”  -Adam Tomaszewski i Łukasz Wojtyniak)
•    Prezes Oddziału zda ustną relację członkom z Walnego Zebrania które odbyło się 16-18 maja 2014, w Białymstoku, przekaże też kilka spraw technicznych.
•    Jak zwykle porozmawiamy też (w ramach wolnych wniosków) o przyszłości Oddziału a szczególnie o działaniach jakie mamy zamiar podjąć.

Wybór działki pod obserwatorium oraz Piknik Naukowy w Skokach!

Dnia 28.05.2014 spotkaliśmy się po raz kolejny z panem Wiceburmistrzem w celu wyboru działki pod naszą inwestycję w Izdebnie. Tym razem obecne było  2/3, Zarządu z Prezesem, Wiceprezesem oraz dwoma Członkami Zarządu. Gospodarzem był oczywiście Tomek Zaraś z żoną i córeczką. Pan Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Sieraków dr  Arkadiusz Świderski zabrał nas później na mały rekonesans pokazując kilka działek pod ewentualną lokację. Niestety żadna z nich nie spełniała minimalnych kryterium jakie powinna posiadać taka inwestycja. Działki położone były niestety zbyt blisko lamp ulicznych a sąsiednie parcele miały być sprzedane firmom usługowo handlowym, stąd mimo ofiarności i  pełnego podziwu zaangażowania Pana Wiceburmistrza  (cześć drogi pokonywaliśmy pieszo padał deszcz i było grząskie błoto, 😉 )  nie znaleźliśmy odpowiedniej bazy pod nasze obserwatorium. Pan Wiceburmistrz sprawdzi dokładnie tereny które należą do gminy i podeśle ustronne lokalizacje naszemu Koledze Tomkowi, który w własnym zakresie dokona rekonesansu i wtedy spotkamy się po raz kolejny w Izdebnie.
Spotkanie w Izdebnie było też nieformalnym zebraniem roboczym Zarządu, przed Piknikiem Naukowym w Skokach w którym mają wziąć udział nasi członkowie.
Podziwialiśmy też  świeżo nadesłany baner Oddziału stworzony na bazie rewelacyjnej fotki „mgławicy Rozeta” autorstwa Pawła Oleksiaka.

 

 

 

UWAGA:

Piknik Naukowy w Skokach odbędzie
Się dnia 30.05.2014 r. ok. godz. 9.00-10.00  w gimnazjum w Skokach Gospodarzem pikniku będzie nasza Skarbniczka Gosia Dudek Młodzież będzie rekreacyjnie poznawać tajniki nauki!  Na imprezie  nie może zabraknąć zatem i  astronomii. Nasz Oddział prócz elementu ludzkiego wspomoże imprezę sprzętem do obserwacji Słońca –  Lornetą Vixen 16×80 na statywie z filtrami słonecznymi ND5 oraz teleskopem Coronado PST pokazującym obrazy w paśmie H-Alfa można będzie zobaczyć m.in. protuberancje czyli przedziwne, mierzące tysiące kilometrów struktury gęstej plazmy koronalnej, widoczne ponad brzegiem tarczy słonecznej. Apeluję do wszystkich członków naszego Oddziału, którzy w tym czasie nie pracują  i mają zacięcie edukacyjne o wspomożenie imprezy swoją obecnością oraz  sprzętem.
Adres imprezy Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach ul. Rogozińska 1

Obserwatorium Poznańskiego PTMA

Otrzymaliśmy wizualizację obserwatorium  od Firmy Scopedome

Właściciel firmy Jacek Pala również przesłał mi wstępną wycenę oraz projekt. Był czas, że karmiłem się myślą  że można wybudować taki obiekt tanim kosztem …nadzieje okazały się złudne

Jeśli ma być to obiekt, który przez długie lata ma służyć mieszkańcom naszego regionu nie może być to byle buda z płyty paździerzowej.
Ja myślę raczej o tym!
To wizualizacja projektu Jacka…przyznam bardzo mi się podoba!

Koszt oczywiście też nie będzie mały! Ale dlaczego nie mielibyśmy dać rady

W sercu pod kopułą o śr. 3m stać będzie montaż RB100 z 16″ Newtonem!

Tekt: Robert Twarogal

Dziś też pojawił się artykuł o obserwatorium w Głosie Wielkopolskim, Gmina Sieraków traktuje sprawę równie poważnie jak my:

 

izdebno

 

 

 

Spotkanie z wiceburmistrzem i wieczór obserwacyjny w Izdebnie!

Wczoraj tj. 21 maja w Izdebnie na mojej posesji, doszło do bardzo ważnego spotkania, nie tylko dla polskiej astronomii, czy samego poznańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, ale przede wszystkim dla tej okolicy.

To spotkanie z Robertem Twarogalem Prezesem PTMA o/Poznań, planowaliśmy już od dłuższego czasu, jak tylko pomysł o budowie obserwatorium stał się realny do zrealizowania.

W końcu się udało. Moje zaproszenie przyjął Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Sieraków Pan Dr. Arkadiusz Świderski. Dotarli też Łukasz Wojtyniak oraz Adam Tomaszewski nasi przyjaciele z POA (Przeźmierowskie Obserwatorium Astronomiczne) członkowie zarządu PTMA naszego oddziału w jednej osobie.

W spotkaniu uczestniczył też Stanisław Weber z Małżonką, którzy od lat, prowadzą gospodarstwo agroturystyczne o wymownej nazwie ”Orion” w Lutomiu.

Zaprosiłem też Redaktora Naczelnego Tygodnia Międzychodzko- Sierakowskiego Krzysztofa Sobkowskiego, aby uczestniczył w rozmowach, których myślą przewodnią była budowa obserwatorium astronomicznego w Izdebnie.

Prawie cały czas towarzyszyły nam moje dziewczyny, czyli Kamila i nasza dwuletnia córcia Marysia.

Sołtys Izdebna, Pani Krystyna Araszkiewicz, powitała gości, po krótkiej rozmowie wróciła do domu, nie mogła być z nami tego dnia z przyczyn zdrowotnych.

Podczas tego nieoficjalnego spotkania, w pogodnej i miłej atmosferze, wszystkie zainteresowane strony porozumiały się co do lokalizacji obserwatorium w Izdebnie, jego budowy oraz o wzajemnych działaniach w tym kierunku.

Nasz poznański oddział PTMA, zdeklarował się do czynnej edukacji młodzieży, dzieci oraz wszystkich chętnych, pod kierunkiem astronomii amatorskiej w budynku obserwatorium jakie ma powstać być może w niedalekiej przyszłości.

Wstępnie też poruszono temat wyposażenia placówki, oraz o tym, jakie mogą być prowadzone tutaj badania. W jednym i drugim przypadku, możliwości są naprawdę wielkie.

Wiadomo też, że obserwatorium powstanie przy pomocy uzyskania funduszy z UE, przez wsparcie Miasta i Gminy Sieraków, oraz Zarządu Głównego PTMA, który pomoże ”uzbroić” obserwatorium w teleskop.

Teraz razem z Robertem Twarogalem, cierpliwie czekamy na udostępnienie gruntu pod budynek.

Zebrani, mieli też okazję spoglądać na niebo przez mojego TRIPLETa, średnica zwierciadła 20 cm, oraz przez teleskop Newtonowski Capella 41 Roberta, jest to największy teleskop tego rodzaju w Wielkopolsce, który stał na moim skromnym, małym placyku.

Robert Twarogal, był drugiem prezesem PTMA, który na nim gościł. Pierwszy dotarł tu Janusz Wiland prezes PTMA o/ Warszawa.

Spotkanie odbyło się na luzie, każdy mógł porozmawiać z każdym, wymienić się spostrzeżeniami i uwagami. Taka luźna, towarzyska forma spotkania, sprzyjała dyskusjom pod niebem Izdebna.

Reasumując PTMA Poznań działa i kuje żelazo póki gorące.

Ja ze swej strony, bardzo dziękuję Wszystkim za przybycie oraz za spędzone wspólnie chwile.

Do następnego razu.

tekst : Tomasz Zaraś

Nowe władze Towarzystwa

Dnia 17 maja 2014r w Białymstoku odbył się  Walny Zjazd Delegatów PTMA, na którym wybrano nowe władze Towarzystwa w składzie:

Prezes PTMA

mgr Mieczysław Janusz Jagła


Zarząd Główny PTMA

 

Wiceprezesi:

mgr inż. Janusz Wiland

Marek Substyk


Skarbnik

mgr Aleksandra Goedel-Lannoy


Sekretarz

mgr Janusz Ławicki


Członkowie:

mgr Wojciech Burzyński

mgr Zofia Huppenthal

mgr Adam Kisielewicz

dr Wiesław Krajewski


Komisja Rewizyjna

dr Krystyna Skalska – przewodniczacy

dr Franciszek Chodorowski

Romuald Graul


Sąd Koleżeński

Dariusz Raczyński – przewodniczący

Rafał Malczyk

mgr Robert Twarogal


Oraz Honorowy Prezes PTMA

dr Henryk Brancewicz

 

W imieniu naszego Oddziału gratulujemy nowym Władzom PTMA i życzymy udanej i mądrej kadencji!