Szansa na lokalizację naszego obserwatorium!

Pojawiła się nowa szansa na lokalizację obserwatorium naszego oddziału PTMA. Miejsce to znajduję się w Izdebnie ( a gdzieżby indziej ;D ).

Miejsce to leży na terenach Spółdzielni Produkcyjnej w Izdebnie, która jest właścicielem wyżej wspomnianej działki.

Podczas rozmowy z Przemysławem Ajchlerem oraz z samym Prezesem Spółdzielni Produkcyjnej w Izdebnie, oraz Radnym Sejmiku Wojewódzkiego Panem Zbigniewem Ajchlerem, przedstawiłem problemy z jakimi boryka się ostatnio nasz oddział, choć chęci mamy olbrzymie i wielki potencjał, nie możemy otrzymać stosowny kawałek gruntu. Zostałem wysłuchany i….

 

Okazało się, że Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna  w Izdebnie, dysponuje kawałkiem nieużytku w okolicy malowniczo położonego jeziora, działka ma 0,5 hektara, myślę, że to zdecydowanie nam starczy!

Pan Prezes Ajchler, jest zdecydowany nam udostępnić ową działeczkę, na warunkach, które z pewnością nas zadowolą. Jest gotowy dostosować ów grunt tak, aby jak najlepiej nadawał się pod budowę. Skłonny jest wyrównać to i owo, w razie konieczności przyciąć drzewa od zachodu ( muszę wspomnieć, że zdjęcie nie jest aktualne, tam już wygląda zdecydowanie lepiej, jeśli chodzi o przestrzeń przed jeziorem, a drzewostan tam został przerzedzony do pojedynczych drzewek, które aż tak bardzo nie psują widoku).

Na terenie Spółdzielni są lampy, Pan Prezes Ajchler, jest gotowy zastosować dogodne oprawy lamp. by nie mąciły widoku nieboskłonu. Jest w temacie, jakie to ważne, był na moim skromnym sympozjum jako zaproszony gość i z uwagą przysłuchiwał się wystąpieniu działaczy Programu Ciemne Niebo.

Na chwilę obecną, jedyny mały problem, to droga, która przebiega nieopodal miejscówki, ale ona nie jest aż tak często używana przez pojazdy, a tym bardziej w porach prowadzenia naszych zwyczajowych działań  ;D

Droga ta, też jest dobrodziejstwem, na wzgląd na łatwy dojazd od trasy 182, jest to asfaltówka. Innym plusem będzie łatwiej uzbroić tą działkę pod budowę, niż poprzednią. Po drugie, nie będzie trzeba się borykać z utrudnieniami typy (niezadowoleni farmerzy, bo ktoś im tam coś, gdzie oni nie chcą itd.)

 

Myślę, że trafiliśmy wygraną na loterii, a propozycji od Pana Prezesa Ajchlera, nie odrzucałbym, gdyż wiem, że to człowiek, który nie rzuca słów na wiatr i jak mówi, że pomoże, to pomoże. Już nam podaje pomocną dłoń- czy stać nas na to, by to odrzucić?

tekst: Tomasz Zaraś

PTMA o/ Poznań na festynie parafialnym w Przeźmierowie.

15 czerwca w Przeźmierowie, przed Kościołem odbył się festyn odpustowy. W ramach spotkań z nauką, piastowaliśmy stanowisko poświęcone astronomii. Bardzo się cieszymy, że Duszpasterze Kościoła pod wezwaniem Św. Antoniego Padewskiego, zaprosili nas byśmy wzbogacili festyn swoją obecnością z pokazem Słońca i naszymi rozprawkami na tematy astronomiczne.

 

Podsumowując całe wydarzenie, muszę stwierdzić jednoznacznie, że zostaliśmy tam bardzo gorąco przyjęci, dobrym słowem raczyli nas nie tylko przedstawiciele tamtejszego Kościoła, pracownicy Parafii i współpracownicy wraz z Panem Organistą, który okazał wiele zainteresowania astronomią.

Wiele zainteresowania oraz sympatii nie żałowali nam okoliczni mieszkańcy, którzy potrafili z całymi rodzinami odwiedzać nasze stanowisko.

Chciałbym w imieniu wszystkich animatorów astronomii miłośniczej, w składzie Łukasza Wojtyniaka, Adama Tomaszewskiego, oraz moim własnym, gorąco podziękować za tak piękne i życzliwe przyjęcie, za wszystkie rozmowy poświęcone naszym pięknym pasjom.

Dziękujemy Wszystkim, którzy ochoczo zaglądali na nasze stanowisko astronomiczne.

 

Co do przebiegu całego pokazu, to udostępniliśmy do obserwacji teleskop słoneczny coronado, oraz newtonowski teleskop, który pył skierowany na odległe przedmioty, by pokazywać chętnym moc powiększającą teleskopów, jakimi posługują się miłośnicy astronomii. Dzięki niemu wielu chętnych mogło poznać budowę teleskopu oraz jego działanie. Z zaciekawieniem spostrzegali niektórzy, że obraz jest ”do góry nogami”.

 

Podczas kolejki do obserwacji, by oczekującym się nie nudziło, na przemian opowiadaliśmy o tym co można dziś zobaczyć, oraz różne ciekawostki nie tylko o Słońcu, ale o astronomii oraz sprzęcie.

Rozmowy odbywały się również przy stoliku naszego stoiska.

Odwiedzający nas, sami zadawali pytania, niektórzy podchodzili ponownie, ”pokażcie, co tam się zmieniło na tym Słońcu”- było to bardzo miłe i budujące.

 

Pierwszy raz, przedstawiciele POA spotkali się razem w terenie, promując astronomię , reprezentując też Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii o/Poznań oraz Izdebską Ostoję Ciemnego Nieba.  Wsparcia podczas festynu udzieliła nam też Kamila Kubiak, moja przyszła małżonka, oraz Agnieszka Michałowska, za co bardzo dziękujemy

 

Nasze stanowisko, swoją działalność popularyzatorską, zakończyło w okolicach godziny 18:00

Tekst: Tomasz Zaraś.

Zdjęcia autorstwa: Łukasz Wojtyniak, Adam Tomaszewski, Tomasz Zaraś.

 

 

 

 

Czerwcowe zebranie na Słonecznej – Relacja

Wczoraj, tj. w czwartek 05.06.2014 r. o godz. 19.00
w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy ul. Słonecznej 36. Odbyło się spotkanie naszego poznańskiego oddziału PTMA.

Poza formalnościami związanymi z działaniem naszej placówki, rozdaniem legitymacji członkowskich oraz odznak. Poruszano również temat związany z budową obserwatorium naszego oddziału.
Wstępnie omówiono też plany związane z ekspedycją meteorytową na tereny okolicy Morasko.

Mieliśmy też dwa bardzo interesujące wykłady o obserwacjach zakryć, które wygłosił Łukasz Wojtyniak przygotowawszy razem z Adamem Tomaszewskim oraz o słynnym meteorycie Morasko. Prelekcji udzielił Paweł Oleksiak. Każdy miał okazję potrzymać w dłoni fragment meteorytu Morasko i kilka innych eksponatów z prywatnej kolekcji prelegenta. Wykład był na tyle ciekawy, że to chyba pod jego wpływem, zrodziła się inicjatywa takiej wyprawy.

Reasumując, plany co do działalności naszego oddziału, wyglądają naprawdę obiecująco.

Tekst :Tomasz Zaraś

Zdjęcia: Adam Tomaszewski

Piknik Naukowy w Skokach-fotorelacja.

Dnia 30.05.2014 r. ok. godz. 9.00 w Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków w Skokach odbył się Piknik Naukowy.  Gospodarzem pikniku była m.in. nasza Skarbniczka Gosia Dudek . Z ramienia Oddziału uczestniczyli również Wiceprezes Łukasz Wojtyniak oraz Członek Zarządu Oddziału  Adam Tmoaszewski. Na „pokładzie” naszego stoiska  były m.in dwa Coronado PST pokazujące obrazy w paśmie H-Alfa oraz lorneta Vixen 16×80 na statywie z filtrami słonecznymi ND5. Mimo, że pogoda specjalnie nie dospała  to  nasi członkowie prezentowali odwiedzającym gościom sprzęt optyczny, dzielili się wiedzą o wszechświecie i zarażali obecną na imprezie młodzież  miłoscią do astronomii, przez stoisko PTMA przewinęło się wiele młodych ludzi, którzy być może w czasie późniejszym wspomną te chwile sięgając po literaturę astronomiczną lub zaczną uprawiać astronomię w praktyce pod gwieździstym niebem!

Po raz pierwszy, publicznie, na  pokazie wystawiliśmy też  nasz baner reklamowy -zachęcający piękną fotografią mgławicy Rozeta do rozpoczęcia przygody z astronomią z pomocą naszego Poznańskiego Oddziału PTMA.